26 травня під керівництвом доцентки кафедри фундаментальних юридичних дисциплін Гудими М.М. відбувся круглий стіл за темою “Альтернативні способи вирішення цивільних спорів: сучасні виклики та перспективи”, присвячений розкриттю широкої системи альтернативних способів вирішення конфліктів, які активно використовуються в світовій практиці.
Доповідачкою було окреслено специфіку окремих альтернативних способів вирішення цивільних спорів, таких як переговори, посередництво (медіація, консиліація, модерація), арбітраж, з’ясовано їх переваги та недоліки, а також визначено доцільність, перспективність і підходи до ефективності їх застосування у правовій системі України.
Про переваги швидкості, гнучкості примирних процедур, можливості сторін конфлікту впливати на результати конфліктної ситуації, та, що не мало важливо – зберегти позитивні відносини з контрагентом в майбутньому, гармонізувати відносини вцілому та значно зекономити кошти внаслідок ведення судового процесу – усе це обговорювалося учасниками заходу.
Учасники круглого столу подискутували з приводу перспектив законодавчого врегулювання медіації у вітчизняному цивільному процесуальному законодавсті та сформулювали висновки щодо необхідності напрацювання налагодженого ефективного механізму співпраці суддів та медіаторів заради посилення правових можливостей суб’єктів у сфері захисту своїх прав.
Запрошені колеги теж взяли участь в обговоренні піднятої проблематики. Завідувач кафедри фундаментальних юридичних дисциплін Утєхін І.Б. звернув увагу, що судова процедура справді не завжди потрібна та доцільна у тих конфліктах, які виникають у сфері цивільно-правових відносин, адже рівноправні учасники цих відносин повинні мати можливість самостійно врегулювати спір або використати, крім судової форми, альтернативні процедури, а декан юридичного факультету к.ю.н., доц. Кельбя С.Г. визначила перспективи застосування примирних процедур, в тому числі медіації при вирішенні адміністративних спорів та справ про адміністративні правопорушення.