Юридичний факультет

Кельбя Стелла Георгіївна – декан юридичного факультету
Науковий ступінь: кандидат юридичних наук
Вчене звання: доцент
Тел.: 0505160228
E-mail: stella.kelbya@gmail.com
Тематика наукових досліджень: реформи державного управління, функціонування органів виконавчої влади, протидія корупції.
Викладає дисципліни: Адміністративне право та процес, Антикорупція та доброчесність, Адміністративне судочинство, Митне право, Податкове право, Правові засади протидії корупції в Україні та зарубіжних країнах.
Профіль SCHOLAR GOOGLE: https://scholar.google.com/citations?view_op=list_works&hl=uk&user=HW5mU0gAAAAJ
Профіль ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-1817-8160
Характеристика із зазначенням конкретних особливих заслуг у сфері освіти та науки: ії:
Стелла Георгіївна розпочала свою трудову діяльність в 2002 році помічником судді Першотравневого районного суду (м.Чернівці). З 2004 по 2019 рр. займалась приватною юридичною практикою. В 2007 році прийнята на посаду заступника декана факультету комп'ютерних систем і технологій ПВНЗ «Буковинський університет». В 2009 році переведена на посаду заступника декана юридичного факультету ПВНЗ «Буковинський університет».
26 жовтня 2012 року – присвоєно науковий ступінь кандидата юридичних наук.
30 червня 2015 року – присвоєно вчене звання «доцент».
З 2020 року – декан юридичного факультету.
Досвід роботи:
- робота з потенційними абітурієнтами факультету;
- вироблення стратегії розвитку факультету;
- забезпечення професійної освіти студентів-юристів;
- співпраця та підтримка міжнародного спілкування у професійній сфері викладацького складу та студентів.
С.Г.Кельбя плідно займається науковою діяльністю, є учасником міжнародних та всеукраїнських конференцій ,є автором публікацій наукового та навчально-методичного характеру, монографій. Керівник виробничої практики, курсових робіт освітньо-кваліфікаційних рівнів «фаховий молодший бакалавр», «бакалавр», забезпечує викладання навчальних дисциплін на бакалавраті та у магістратурі, керівник факультетських науково-практичних конференцій та семінарів. Під керівництвом Стелли Георгіївни студенти університету здобувають перемоги у Всеукраїнських та міжнародних конкурсах з права серед студентів-правників.
Неодноразово проходила підвищення кваліфікації як за кордоном так і в Україні. Член Академії адміністративно-правових наук ( диплом AL №0166 від 23 грудня 2020р.,м.Київ). Керівник юридичної клініки ПВНЗ «Буковинський університет».
Вміло організовує роботу факультету, є авторитетом і наставником для студентів та викладачів. Проводить навчання студентів у комплексі, реалізуючи практичні, виховні, освітні цілі, використовуючи методи компетентно-орієнтованого підходу до організації навчального процесу. На високому рівні організовує та проводить наукові та виховні заходи, круглі столи. Спрямовує та організовує участь студентів та викладачів у науково-практичних конференціях та благодійних акціях.
С.Г. Кельбя творча, ініціативна особистість, використовує прогресивний досвід, сучасні методи організації роботи колективу. Приділяє багато уваги удосконаленню навчально-виховного процесу. Приймає активну участь у суспільному житті університету, користується авторитетом серед співробітників, викладачів та студентів.
Нагороджена Почесними грамотами Чернівецької обласної ради, професійних спілок та подякую МОН:
- Чернівецька обласна державна адміністрація (Почесна грамота)– 2020 рік;
- Департамент освіти і науки обласної державної адміністрації (Почесна грамота) – 2021 рік;
- Міністерство освіти і науки України (Подяка) – 2022 рік.
Неодноразово нагороджувалась подяками та почесними грамотами президента університету.
Юридичний факультет ПВНЗ «Буковинський університет» створено у 1995 році. У його становленні та розвитку брали участь провідні науковці та юристи-практики: екс-голова Верховного Суду України Онопенко В.В., екс-прокурор м.Чернівці Івасюк Г.І., екс-начальник Обласного управління юстиції Шупеня М.М., д.ю.н., професор, екс-декан юридичного факультету ЧНУ ім.Ю.Федьковича Пацурківський П.С., професор Молдован В.В., д.п.н., екс-ректор ЧНУ ім.Ю.Федьковича Костишин С.С.
За час існування факультет випустив понад 2,7 тисячі фахівців із правознавства, що працюють на різних посадах у Головному регіональному, міському та районних управліннях юстиції, правоохоронних органах, судових та державних установах, банках, нотаріаті, адвокатурі, в юридичних відділах державних та приватних промислових підприємств, освітніх закладах.
Підготовку фахівців з права здійснюють кафедри професійних і спеціальних правових дисциплін, фундаментальних юридичних дисциплін.
На факультеті працюють доктори юридичних наук, професор Селезньова О.М. , професор Користін О.Є. (за сумісництвом) та кандидати юридичних наук, доценти : Кельбя С.Г., Утєхін І.Б., Гудима М.М., Полонка І.А., Руснак Л.М., Марчук В.Т.( за сумісництвом) ; кандидати філологічних наук , доцент Морараш Г.В., доцент Кантемір С.О., доцент Гладкоскок Л.Г. (за сумісництвом); кандидат соціологічних наук, доцент Шестакова Катерина Юріївна (за сумісництвом); кандидат історичних наук, Дробіна Л.М. (за сумісництвом), викладачі Білінська Л.В., Кушнір Я.В.
Студенти юридичного факультету є постійними учасниками та призерами конкурсів творчих робіт, які проводить Головне регіональне управління юстиції у Чернівецькій області, Чернівецька обласна рада профспілок, Прокуратура Чернівецької області, Районні суди Чернівецької області.
Студенти факультету під керівництвом науковців займаються науковими дослідженнями, результати яких публікуються в університетських та фахових виданнях.
Традиційними є студентські науково-практичні конференції, зустрічі з юристами-фахівцями, круглі столи з правових проблем сучасності.
Професія юриста
Яку роботу виконує юрист у сучасному світі?
Прокурора, помічника прокурора, слідчого, судді загальних і арбітражних судів, адвоката, юрисконсульта, оперативного працівника органів внутрішніх справ, поліції, митних органів, різних служб безпеки (у певних їх структурах), а також працівника управління у муніципалітетах, адміністрації областей, міст і районів, менеджера, фахівця з кадрів, керівника підприємств, установ та різноманітних фірм.
Працевлаштування
Зараз досить ґрунтовно розширилися можливості юриста знайти цікаву роботу у різних сферах діяльності. Нові види робіт виникають у охороні прав споживача, авторських прав, захисту ринку від недобросовісної конкуренції, будівельному бізнесі, у сфері ріелтерської діяльності. І йдеться не просто про розширення числа робочих місць, а про те, що перелік посад, робіт, для яких потрібні знання юриста, стає дедалі ширшим.
Юрист може обіймати провідні та керівні посади: в органах законодавчої, судової, виконавчої влади, зокрема, в центральних і зарубіжних органах держав; в Міжнародних організаціях та їх спеціалізованих установ; в організаціях та установах; наукових співробітників в науково-дослідних установах, а також викладацькі посади у вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації.
Головне надбання юриста – здатність завжди бути впевненим у собі.
Здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти на юридичному факультеті набуде таких результатів навчання:
1. Визначати переконливість аргументів у процесі оцінки заздалегідь невідомих умов та обставин.
2. Знати та розуміти міжнародні стандарти прав людини, положення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практику Європейського суду з прав людини.
3. Проводити збір і інтегрований аналіз матеріалів з різних джерел.
4. Знати та розуміти основи права Європейського Союзу.
5. Давати короткий правовий висновок щодо окремих фактичних обставин з достатньою обґрунтованістю.
6. Оцінювати недоліки і переваги певних правових аргументів, аналізуючи відому проблему.
7. Складати та узгоджувати план власного прикладного дослідження і самостійно збирати матеріали за визначеними джерелами.
8. Застосовувати інститути міжнародного публічного права, а також міжнародного приватного права.
9. Самостійно визначати ті обставини, у з’ясуванні яких потрібна допомога, і діяти відповідно до отриманих рекомендацій.
10. Вільно спілкуватись державною та іноземною мовами як усно, так і письмово, із застосуванням правничої термінології.
11. Мати базові навички риторики.
12. Доносити до респондента матеріал з певної правової проблематики доступно і зрозуміло.
13. Знати та розуміти особливості реалізації та застосування норм матеріального і процесуального права.
14. Використовувати статистичну інформацію, отриману з першоджерел та вторинних джерел для правничої діяльності.
15. Вільно використовувати для правничої діяльності доступні інформаційні технології і бази даних.
16. Використовувати комп’ютерні програмами, необхідні у правничій діяльності.
17. Працювати в команді, забезпечуючи виконання завдань команди.
18. Застосовувати в професійній діяльності основні сучасні правові доктрини, цінності та принципи функціонування національної правової системи.
19. Пояснювати природу та зміст основних правових явищ і процесів.
20. Виокремлювати і аналізувати юридично значущі факти і робити обґрунтовані правові висновки.
21. Готувати проекти необхідних актів застосування права відповідно до правового висновку зробленого у різних правових ситуаціях.
22. Надавати консультації щодо можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів у різних правових ситуаціях.
Сфера працевлаштування випускників бакалаврів:
Професійне призначення бакалаврів права визначається їхніми базовими правовими знаннями, уміннями й навичками для здійснення юридичної діяльності з метою реального забезпечення верховенства права та справедливого правосуддя у нашій державі.
Посади, які може займати бакалавр з права, визначаються законодавством України, зокрема, Законами України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», Класифікатором професій та іншими національними нормативно-правовими актами.
Бакалавр з права здатен займати посади державної служби категорії «В», посади патронатної служби в державних органах та їх апараті, практично виконувати завдання і функції держави ; працювати фахівцем у державних та комунальних підприємствах, установах чи організаціях; юрисконсультом юридичної служби на підприємствах недержавної форми власності.
Секретарі адміністративних органів; судові секретарі, виконавці та розпорядники; організатори діловодства (державні установи); організатори діловодства (види економічної діяльності); організатори діловодства (система судочинства); помічники керівників підприємств, установ та організацій; помічники керівників виробничих та інших основних підрозділів; помічники керівників малих підприємств без апарату управління; інші помічники; інші технічні фахівці в галузі управління; державні інспектори; інспектори митної служби; інспектори податкової служби; інспектори із соціальної допомоги; інспектори з ліцензій; інші державні інспектори; інспектори правоохоронних органів, кримінально-виконавчої служби, воєнізованої охорони, приватні детективи та фахівці з дізнання; фахівці кримінально-виконавчої служби; соціальні працівники.
Продовження освіти
Можливість навчання на магістратурі за спеціальностю 081 «Право».
Здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти на юридичному факультеті набуде таких результатів навчання:
1. Оцінювати природу та характер суспільних процесів і явищ, і виявляти розуміння меж та механізмів їх правового регулювання.
2. Співвідносити сучасну систему цивілізаційних цінностей з правовими цінностями, принципами та професійними етичними стандартами.
3. Проводити збір, інтегрований аналіз та узагальнення матеріалів з різних джерел, включаючи наукову та професійну літературу, бази даних, цифрові, статистичні, тестові та інші, та перевіряти їх на достовірність, використовуючи сучасні методи дослідження.
4. Здійснювати презентацію свого дослідження з правової теми, застосовуючи першоджерела та прийоми правової інтерпретації складних комплексних проблем, що постають з цього дослідження, аргументувати висновки.
5. Вільно спілкуватися іноземною мовою професійного спрямування (однією з офіційних мов Ради Європи) усно і письмово.
6. Обґрунтовано формулювати свою правову позицію, вміти опонувати, оцінювати докази та наводити переконливі аргументи.
7. Дискутувати зі складних правових проблем, пропонувати і обґрунтовувати варіанти їх розв’язання.
8. Оцінювати достовірність інформації та надійність джерел, ефективно опрацьовувати та використовувати інформацію для проведення наукових досліджень та практичної діяльності.
9. Генерувати нові ідеї та використовувати сучасні технології у наданні правничих послуг.
10. Аналізувати взаємодію міжнародного права та міжнародно-правових систем з правовою системою України на основі усвідомлення основних сучасних правових доктрин, цінностей та принципів функціонування права.
11. Використовувати передові знання і методики у процесі правотворення та правозастосування інститутів публічного та приватного права і кримінальної юстиції.
12. Проводити порівняльно-правовий аналіз окремих інститутів права різних правових систем, враховуючи взаємозв’язок правової системи України з правовими системами Ради Європи та Європейського Союзу.
13. Аналізувати та оцінювати практику застосування окремих правових інститутів.
14. Обґрунтовувати правову позицію на різних стадіях правозастосування.
15. Мати практичні навички розв’язання проблем, пов’язаних з реалізацією процесуальних функцій суб’єктів правозастосування.
16. Брати продуктивну участь у розробці проектів нормативно-правових актів, обґрунтовувати суспільну обумовленість їх прийняття, прогнозувати результати їх впливу на відповідні суспільні відносини.
17. Інтегрувати необхідні знання та розв’язувати складні задачі правозастосування у різних сферах професійної діяльності.
Сфера працевлаштування випускників магістрів:
Магістр зі спеціальності 081 «Право» підготовлений для роботи на посадах, що вимагають вищої юридичної освіти: в органах державної виконавчої влади; в органах місцевого самоврядування; судах загальної юрисдикції і спеціалізованих судах; органах прокуратури; органах Міністерства юстиції України; системі нотаріату; адвокатурі; юридичних службах підприємств усіх форм власності; юридичних навчальних закладах.
Посади, які може займати магістр права, визначаються «Єдиною державною класифікацією професій усіх категорій працівників на підставі міжнародних стандартів». Магістр спеціальності 081«Право» є висококваліфікованим фахівцем у сфері юриспруденції, який володіє системою знань у галузі права, знайомий з сучасними науковими досягненнями цієї галузі, може критично оцінювати та застосовувати на практиці теоретичні постулати та інноваційні методи, здатен до постійного навчання і самовдосконалення. Може займати посади фахівця, спеціаліста, державного службовця категорій “А” (вищий корпус державної служби),”Б”,”В”, патронатної служби всіх рівнів ієрархічної структури органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, закладів, установ та організацій, підприємств усіх форм власності та сфер господарювання; можливість мати самостійну юридичну практику, пов’язану з наданням юридичних послуг у якості консультанта, адвоката тощо; можливість брати участь у наукових дослідженнях в науково-дослідних установах та закладах освіти, займатися правотворчою, правозастосовною, експертно-консультаційною та організаційно-управлінською діяльністю.
Магістр спеціальності 081 «Право» може продовжувати навчання за третім освітньо-науковим рівнем (доктор філософії) 081 «Право».
Науково-педагогічний склад юридичного факультету
Підготовку фахівців здійснюють кафедри професійних та спеціальних правових дисциплін, фундаментальних юридичних дисциплін, які надають якісну професійну підготовку та залучають студентів до науково-творчої діяльності.
На факультеті працюють:
доктори юридичних наук, професор Селезньова О.М. , професор Користін О.Є. (за сумісництвом) та кандидати юридичних наук, доценти : Кельбя С.Г., Утєхін І.Б., Гудима М.М., Полонка І.А., Руснак Л.М., Марчук В.Т.( за сумісництвом); кандидати філологічних наук , доцент Морараш Г.В., доцент Кантемір С.О., доцент Гладкоскок Л.Г. (за сумісництвом); кандидат соціологічних наук, доцент Шестакова Катерина Юріївна (за сумісництвом); викладачі Білінська Л.В., Кушнір Я.В.
На факультеті видається Науково-методичний журнал "Право та педагогіка"

В університеті створено всі умови для розвитку творчого потенціалу студентів, які є активними учасниками всеукраїнських, регіональних та обласних оглядів та конкурсів художньої творчості.
З метою інтеграції науково-дослідної та навчальної роботи, розвитку конкурентноздатної особливості студенти з першого курсу навчання залучаються до роботи в науковому студентському товаристві.
Студенти юридичного факультету неодноразово представляли Буковинський університет та виборювали призові місця на обласних конкурсах «Студент року».
Систематично проводяться брейн-ринги, організаційно-діяльнісні ігри-дискусії, круглі столи, конференції, зустрічі з фахівцями з права - випускниками факультету.
Юридична клініка
Юридична клініка ПВНЗ "Буковинський університет" була створена у 2007 році з метою задоволення правових потреб населення та надання практичної підготовки студентам юридичного факультету. Клініка спрямована на розвиток професійних навичок майбутніх юристів шляхом участі у реальних юридичних випадках та співпраці з фахівцями галузі.
Основні напрямки діяльності юридичної клініки:
Практична підготовка студентів: Студенти юридичного факультету отримують можливість набувати практичний досвід у сфері права під керівництвом досвідчених викладачів та юристів-практиків.
Юридичні консультації: Клініка надає безоплатні юридичні консультації громадянам, допомагаючи їм у вирішенні правових питань та проблем.
Науково-практичні заходи: Клініка бере участь у науково-практичних конференціях та семінарах, сприяючи розвитку юридичної науки та практики в Україні.
Юридична клініка ПВНЗ "Буковинський університет" активно проводить різноманітні заходи, спрямовані на розвиток юридичної освіти та підвищення правової свідомості населення. Регулярно клініка проводить круглі столи та дискусії на теми, що стосуються сучасних правових проблем, залучаючи до участі представників органів влади, юридичної спільноти та громадськості. Такі заходи сприяють підвищенню рівня юридичної освіти та формування активної громадянської позиції серед учасників.
На створення нашої потужної та ефективної команди знадобилося не мало часу. Проте злагодженість, відданість спільній меті та натхнення кожного члена команди швидко принесли вражаючі результати. Сьогодні наша команда об'єднана, сповнена енергії та готова до нових викликів і досягнень у професійній діяльності. Станом на 2025 рік у нас в арсеналі є безліч цікавих івентів, які сприяють підвищенню правової культури, створюють можливості для професійного розвитку молодих юристів та залучають нових учасників до нашої спільноти. Ми з ентузіазмом втілюємо в життя інноваційні ідеї, організовуємо тренінги, семінари, правові консультації та активно взаємодіємо з громадськістю для поширення знань і правової свідомості.
Детальніше про декілька ключових заходів за 2023-2025 рр.:
- 6 жовтня 2023 року – відбулась потужна квест-вікторина з земельного права. Даний захід буквально початком нашого нового шляху, завдяки ньому ми зрозуміли у якому напрямку та в якій послідовності слід працювати. Захід відбувся у форматі командної гри, де студенти перевірили свої знання з питань земельного законодавства України. Учасники розв’язували юридичні кейси, відповідали на питання вікторини та виконували практичні завдання. Переможці отримали сертифікати та відзнаки від юридичної клініки, а також цікаві, різноманітні призи.
- 19 вересня 2024 року Юридична клініка підписала меморандум з науковим гуртком «Молодий цивіліст». Ця подія стала надзвичайно важливою для обміну досвідом між студентами-членами наукового гуртка і членами юридичної клініки.
- 10 жовтня 2024 була проведена масштабна інтерактивна гра (евристично-пізнавальний квіз) із трудового права та ПДР. Ще один потужний івент, який об’єднав студентів юридичного факультету в інтелектуальному змаганні, де вони демонстрували свої знання трудового права та правил дорожнього руху. Формат квізу дозволив поєднати навчання та розваги, сприяючи кращому засвоєнню матеріалу через практичні завдання. Саме цей захід став популярним на офіційній сторінці юридичної клініки в соціальній мережі Instagram.
- 21 листопада 2024 року юридична клініка розширила свою діяльність, надаючи безоплатну допомогу бізнес-сегменту. Куратор юридичної клініки Кушнір Ярослав Вікторович та секретар юридичної клініки Николюк Дар’я провели консультацію відомій мережі на Західній Україні ТОВ "Мережа магазинів Классік" на актуальну тему «Модернізація механізмів охорони праці на підприємствах». Захід дозволив підприємцям отримати практичні юридичні рекомендації щодо дотримання трудового законодавства та безпеки на виробництві.
- 13 грудня 2024 року під керівництвом куратора юридичної клініки Кушніра Ярослава Вікторовича, секретар юридичної клініки Николюк Дар’я та член юридичної клініки Лукаш Анна вийшли в фінал конкурсу "Суддівське перо - 2024" від господарського суду Чернівецької області. "Суддівське перо" – це престижний конкурс для майбутніх правознавців, де студенти демонструють свої аналітичні здібності та знання судової практики. Цей успіх підтверджує високий рівень підготовки студентів університету та ефективність діяльності юридичної клініки.
- 23 грудня 2024 куратор юридичної клініки Кушнір Ярослав Вікторович посприяв проведенню міжнародного благодійного руху "Giving Tuesday" Головний гість даного заходу – підприємець-меценат Гросул Дмитро Анатолійович, який розповів цікавий шлях свого активного підприємницького життя та дав щирі рекомендації для майбутнього покоління. Захід став яскравим прикладом того, як можна підтримувати суспільство у складні часи.
- 17 лютого 2025 року юридична клініка ПВНЗ "Буковинський університет" надала професійну консультацію компанії "Пунто Лімітед" щодо реєстрації іноземного підприємства на території Чернівецької області. Фахівці клініки надали детальну інформацію про правові аспекти відкриття бізнесу в регіоні, особливості податкового законодавства та вимоги до іноземних інвесторів. Консультація охоплювала питання вибору оптимальної організаційно-правової форми, процедури реєстрації та отримання необхідних дозволів.
З кожним новим навчальним семестром юридична клініка ПВНЗ «Буковинський університет» працює все потужніше, планує нові цікаві анонси та вдосконалюється.
Вже стало чудовою традицією для нашої дружньої команди, окрім напруженої аудиторної роботи, знаходити час для спільного відпочинку на свіжому повітрі. У затишних куточках природи, ми не тільки відновлюємо сили, а й з новим натхненням обговорюємо майбутні плани. Тепла атмосфера, щира підтримка одне одного та спільні ідеї допомагають створювати амбітні стратегії та нові проєкти. Цей гармонійний баланс між працею й відпочинком робить нашу команду ще сильнішою та згуртованішою !
Юридична клініка ПВНЗ "Буковинський університет" продовжує активно розвиватися, допомагати громадянам та студентам здобувати цінний практичний досвід.
Студентський науковий гурток "Молодий цивіліст"
Мета діяльності гуртка: Розвиток здібностей студентів у наукових дослідженнях
Основні завдання:
- Навчити вмінню робити аналіз правових явищ;
- Виховувати в собі професійні якості, необхідні кожному юристу, а саме вміння виступати перед аудиторією і логічно, переконливо та грамотно висловлювати та відстоювати свої думки;
- Розвити навички до власних висновків при вивченні цивільно-правових відносин;
- Залучати до участей у наукових заходах університету та за його межами;
- Активізувати творчу діяльність студентів.
Очолює гурток: к.ю.н., доцент Утехін Ігор Борисович
Студентський науковий гурток «Молодий цивіліст» працює на юридичному факультеті не один рік. Діє на підставі положення, керується у діяльності чинним законодавством України.
Метою діяльності гуртка є залучення молоді до наукової діяльності, створення умов для участі студентів у виконанні науково-дослідної роботи, розвиток навичок у самостійній науковій діяльності.
Члени студентського наукового гуртка беруть активну участь у заходах, які проводяться на юридичному факультеті ПВНЗ «Буковинський університет» та в загалі у інших заходах. Гуртківці традиційно готують заходи до дня юриста в жовтні місяці, до інших визначальних дат, які пов’язані з приватним правом. Регулярно беруть участь у науково-практичних конференціях, як в нашому навчальному закладі, так і за його межами.
“В здоровому тілі – здоровий дух”. Цього гасла дотримуються наші студенти. Проводяться спортивні змагання з футболу, легкої атлетики, рукопашного бою, волейболу, шахів, настільного тенісу тощо. Багато спортивних перемог на регіональному рівні. Серед студентів факультету є переможці та призери міжнародних спортивних змагань.